Sveikas maistas – tyrinėju, atrandu

Paskelbta: 2019-10-31

Pastaruoju metu sveikos gyvensenos tema visuomenėje tampa vis aktualesnė ir intensyviau plėtojama. Siekiant dalintis gerąja patirtimi apie sveikos mitybos taikymą šeimoje, įstaigos bendruomenėje, pasitelkiant STEAM ugdymo (si) aktyviuosius metodus 2019-10-25 lopšelis-darželis „Dainelė“ organizavo Šiaulių miesto ikimokyklinių ugdymo įstaigų pedagogų ir vaikų pažintinę – praktinę konferenciją „Sveikas maistas – tyrinėju, atrandu“. Kvietėme diskutuoti šiomis temomis: kvapo ir skonio jutikliai – kas tai?, projektinė veikla skatinanti sveiką mitybą, sveikos mitybos taikymas šeimoje ir įstaigos bendruomenėje.

Konferenciją organizuojame trečius metus. Pasidalinti sveikos mitybos idėjomis atvyko ugdytiniai iš lopšelių-darželių „Dainelė“, „Pasaka“, „Pupų pėdas“, „Rugiagėlė“, Ąžuoliukas“. Kasmet vis daugiau sulaukiame aktyvių tėvelių kurie rengia ir drauge su vaikais pristato kūrybingus pranešimus (lopšelis-darželis „Dainelė“ Viltės, Beno, Viltės mamos, „Pupų pėdas“ Gusto tėtis). Suprantama, juk šeima ir yra svarbiausia sveikos mitybos pagrindų ugdytoja! Tėvai, savo pavyzdžiu, formuoja vaikams sveikatai palankius mitybos įpročius, kurie vėliau turi įtakos ne tik maisto pasirinkimui, bet ir sveikatai.

Pranešimus vaikai pristatė naudodami vieną iš pažangiausių šiuolaikinių technologijų – interaktyvią lentą.

Išklausę lopšelio-darželio „Pasaka“ ugdytinių Viltės, Gerdos, Oresto, pedagogės Kristinos, visuomenės sveikatos specialistės, vykdančio sveikatos priežiūrą mokykloje Jurgitos pranešimo sužinojome kokie yra kvapo ir skonio stiprikliai ir kaip jie sugeba apgauti mūsų skonio receptorius. Vaikai buvo skatinami samprotauti, kodėl nuo svogūno sklinda nemalonus kvapas, o bulvių traškučiuose tas pats svogūnas kvepia. Užrištomis akimis paragavus apelsiną ir apelsino skonio saldainiuką teko įvardinti skonio skirtumus.

Lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ pranešėjai ugdytinė Enrika, pedagogė Kristina, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Viktorija pristatė kokie gali būti išradingi vaikų gimtadieniai darželyje nenaudojant menkaverčių gardumynų, mokė vaikus greitai ir paprastai papuošti gimtadienio puoduką draugui.

Pažiūrėję lopšelio-darželio „Pasaka“ ugdytinio Ąžuolo ir pedagogės Kristinos parengtą pranešimą, visi supratome – eksperimentuoti virtuvėje vaikams patinka. Džiugu, kad tėvai supranta, jog į vaikų mitybą galima (pa)žvelgti kitaip, tarkim – žaismingai. Eksperimentuodamas vaikas džiaugiasi ne tik maisto gaminimu, bet ir labiau įsimena sveikus maisto produktus. O maisto gamybos procesas padeda ugdyti ir vaiko pasitikėjimą savimi.

Įdomiai ir išradingai lopšelio-darželio „Dainelė“ pranešėjai ugdytiniai Tajus, Luknė ir pedagogė Aurelija pristatė vitaminų puokštės gamybą. Mažieji pranešėjai vaidino, dalijosi sveikuolišku receptu, o Viltė vaišino pagamintu su mama puikiu ir sveiku desertu – morkų pyragu.

Lopšelio-darželio „Rugiagėlė“ ugdytininės Augustė ir Emilija, pedagogė Kristina savo pristatymu parodė, kad sveika mityba turi būti malonumas, o ne kančia.

Kad konferencija neprailgtų lopšelio-darželio „Dainelė“ pedagogės Rimantė, Vaida, Rūta, Rasa apsirengusios stilingais personažais organizavo pertraukėles: uogytė Mėlynė kvietė vaikus pašokti ir tuo pačiu pasimokyti šokio judesių kamuolio pagalba. Kake Make mokė dalyvius rašyti slaptą laišką citrinų sultimis ir jį iššifruoti žvakės pagalba. Aldona sukūrė interaktyvų žaidimą „Kas tai?“ ir kvietė vaikus žaisti. Juk šiuolaikiniams vaikams patinka tyrinėti, eksperimentuoti ir taip įsisavinti reikiamą informaciją. O visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje užduodama probleminius klausimus, stengėsi sudaryti sąlygas vaikams išreikšti iniciatyvumą, drąsą ir netgi klysti.

Džiaugėmės konferencijos ir organizacinės darbo grupės R. Čeledinienė, A. Švambarienė ir R. Šurkienė auklėtojos metodininkės, D. Jociuvienė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, V. Kačerauskienė ir R. Sokolova, vyr. auklėtojos, A. Norkuvienė, logopedė metodininkė, nuveiktu didžiuliu darbu, ruošiantis šiai konferencijai ir puikiai pavykusiu renginiu.

Išmokti sveikai maitintis nėra taip paprasta. Pabandykime dažniau diskutuoti, analizuoti koks maistas palankus sveikatai, o koks kenkia ir suprasime, kad sveika mityba – tai sveikatos garantas. Nepamirškime – ką valgome mes, tai valgo ir mūsų vaikai.

Konferencijos pabaigoje lopšelio-darželio „Dainelė“ direktorė Daiva Jankuvienė pasidžiaugė išradingais pranešimais ir įteikė vaikams padėkos raštus bei atminimo dovanėles.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Dalia Jociuvienė

ŠIAULIŲ LOPŠELIS-DARŽELIS „DAINELĖ“
Darbo laikas: 7.00—18.00
Įstaigos tipas – ikimokyklinio ugdymo mokykla
Ugdomoji kalba – lietuvių

Im. kodas: 190529157
Ats./s.: LT257300010075690840
AB bankas „Swedbank“ , b. k. 73000
Direktorė – Daiva Jankuvienė

Dainų g. 28, LT-78329 Šiauliai
Tel.: (8 41) 55 28 73
Mob. tel.: +370 68 233234
El. paštas: dainele@splius.lt

2019 © Šiaulių l-d "DAINELĖ"